Enigma Computers Technology

FAQ

Najczęściej zadawane pytania.

Diagnostyka trwa średnio 2-3 dni robocze. W skomplikowanych i nietypowych przypadkach może się wydłużyć. Istnieje możliwość wykonania odpłatnej ekspresowej diagnostyki (diagnostyka sprzętu rozpoczyna się natychmiast po dostarczeniu sprzętu do serwisu). 

Każda naprawa jest indywidualna, dlatego też trudno podać konkretną cenę bez dokładnej diagnozy usterki. Dopiero po dostarczeniu sprzętu na serwis jesteśmy w stanie podać orientacyjne koszty naprawy. Dokładną wycenę naprawy jesteśmy w stanie podać dopiero po wykonaniu diagnostyki sprzętu.

Czas naprawy zależy od charakteru usterki oraz od dostępności części zamiennych. Termin każdorazowo ustalamy indywidualnie z Klientem.

W takich przypadkach nie pobieramy żadnych opłat za naprawę, jedynie w przypadku gdy zamawialiśmy części na odpowiedzialność Klienta będzie pobierana opłata za takie części.

Jesteśmy legalnie działającą firmą i na każdą naprawę wystawiamy paragon lub na życzenie fakturę VAT.

W przypadku laptopów prosimy o dostarczenie zasilacza. W przypadku komputerów stacjonarnych należy dostarczyć samą jednostkę centralną bez kabli, jeżeli na obudowie komputera nie ma naklejki licencyjnej na system należy ją również dostarczyć osobno. Jeżeli zostało założone hasło na systemie operacyjnym prosimy je usunąć lub podać je nam przy oddawaniu sprzętu do naprawy.

Do drukarek prosimy bezwzględnie dostarczać zasilacze, jeżeli drukarka nie wykorzystuje zasilacza, nie ma konieczności dostarczania jakichkolwiek kabli.

Jeżeli dysk uległ fizycznemu lub logicznemu uszkodzeniu praktycznie zawsze jest możliwość odzyskania danych.

Należy jednak wiedzieć, że odzyskiwanie danych jest czasochłonne, związane z dodatkowymi kosztami oraz nie gwarantuje w 100% odzyskania wszystkich danych.

Jeżeli okazuje się, że uszkodzenie dotyczy dysku twardego zawsze informujemy o tym klienta, przedstawiamy mu możliwości naprawy i/lub odzysku danych oraz uzgadniamy jakie dalej mamy podjąć kroki.

Uszkodzonego dysku nie należy próbować naprawiać na własną rękę a w szczególności próbować odzyskiwać z niego dane przy użyciu oprogramowania "pozyskanego" z internetu.

Jeśli zachodzi potrzeba reinstalacji systemu operacyjnego lub formatowania dysku twardego zawsze informujemy o tym klienta. Klient podejmuje decyzję czy mamy zabezpieczyć Jego dane. Wyjątkiem jest dysk twardy, który uległ uszkodzeniu, wtedy informujemy o tym klienta i przedstawiamy mu istniejące możliwości odzyskania danych. Zawsze zalecamy wykonanie kopii zapasowej ważnych danych zanim dostarczą Państwo komputer lub laptopa do serwisu.

Wszystkie naprawy wykonywane w naszym serwisie są objęte gwarancją serwisową - długość gwarancji zależy od naprawianego uszkodzenia i rodzaju sprzętu. Gwarancja nie obejmuje instalowanego przez nas lub klienta oprogramowania użytkowego lub systemowego.

Oczywiście. Warstwy kurzu zalegające na wentylatorach mogą osłabiać wydajność systemu chłodzenia a nawet doprowadzić do awarii wentyaltora co może doprowadzić do uszkodzenia płyty głównej, lub procesora. W przypadku laptopa jeśli zostaną zapchane otwory wentylacyjne może dojść do poważnych uszkodzeń. Jeśli twój komputer się przegrzewa, ma problemy z stabilnością lub głośno pracuje należy go wyczyścić, w tym celu należy go dostarczyć do naszego serwisu, w przypadku laptopów prosimy o zabranie ze sobą zasilacza.

W większości przypadków TAK. Zalecamy wyłączyć komputer i zadzwonić do naszego technika. W żadnym wypadku nie należy instalować na komputerze nowego oprogramowania/usuwać starego lub kopiować na dysk twardy jakichkolwiek danych.

Sprzęt elektroniczny w tym także laptop jest mało odporny na pracę w wilgotnym środowisku. Zalanie go wodą, piwem, winem, sokiem lub inną cieczą to wyrok na klawiaturę i płytę główną prawie w 98%.

Aby zmniejszyć skutki zalania i zwiększyć szanse na skuteczną naprawę należy:

  • Jak najszybciej odchylić maksymalnie do tyłu ekran i odwrócić laptopa klawiaturą do dołu, należy pozbyć się możliwie jak największej ilości płynu z laptopa,
  • Jak najszybciej odłączyć zasilanie,
  • Jak najszybciej wyjąć baterię,
  • Pod żadnym pozorem nie włączać notebooka,
  • Skontaktować się z naszym technikiem,
  • Dostarczyć laptopa do naszego serwisu. Nawet przy niewielkim zalaniu może dojść do korozji na stykach elementów
    elektronicznych. Dokładne wyczyszczenie wnętrza komputera i płyty głównej oddala takie zagrożenie.

Smartfonów nie naprawiamy, w przypadku tabletów zajmujemy się jedynie oprogramowaniem.

Winą tego stanu w 90% przypadków jest wina oprogramowania, duża ilość zainstalowanych aplikacji wpływa na wydajność Twojego systemu. Przyczyną może być zainfekowany komputer złośliwym oprogramowaniem lub będący na wykończeniu dysk twardy. W wielu przypadkach wystarczy wykonanie porządków w systemie, usunięcię niepożądanego oprogramowania lub reinstalacja systemu operacyjnego. Do dokładnej oceny przyczyny wolnego działania systemu lub jego zawieszania konieczne jest dostarczenie komputera do naszego serwisu.

Niestety nie. Naprawiamy sprzęt każdej innej marki, z wyjątkiem produktów firmy Apple - dotyczy to wszystkich produktów oferowanych przez tego producenta.

W systemach Windows starszych niż 10 są domyślnie co najmniej 2 wirtualne klawiatury, przypadkowe naciśnięcie przycisku Shift + Ctrl podczas pisania powoduje przełączenie w systemie Windows wirtualnej klawiatury.

Rozwiązaniem tego problemu jest:

  • ponowne naciśnięcie kombinacji Shift + Ctrl 
  • ponowne uruchomienie systemu Windows

Trwale problem zostanie rozwiązany poprzez usunięcie dodatkowych wirtualnych klawiatur w systemie, zostawić należy tylko język polski programisty (dla polskich użytkowników). 

Wróć na górę